Virtuální Valaška zná své vítěze


Tradiční Valašská rally v roce 2022 slaví významné čtyřicetileté jubileum a její pořadatelé v rámci doprovodného programu jako předkrm před samotným závodem uspořádali druhý ročník virtuálního závodu v legendární hře Richard Burns Rally. Ten se letos jel jako zahajovací podnik třetí sezony BIG SHOCK! MMČR v Online Rally pořádané Autoklubem České republiky. Celkovým vítězem II. KOWAX Valašské Online Rally Valmez se stal Jakub Hoffmann na voze Citroën C3 R5*.

Virtuální Valaška zná své vítěze

První vydání virtuální valašky se odehrálo na jaře 2020, kdy zrovna naplno propukla celosvětová koronavirová epidemie. Online závod tehdy alespoň symbolicky za účasti mnoha reálných jezdců rally zastoupil reálnou a bohužel na poslední chvíli odvolanou rally. Tehdejší závod byl volně otevřený pro širokou veřejnost a s účastí téměř pěti set jezdců to byl i v rámci herní komunity RBR výjimečný podnik.

 

Do letošního ročníku mohli nastoupit již jen jezdci disponující licencí AČR pro esport. Na startovní čáře se jich tedy objevilo méně, než před dvěma lety, jezdecká sestava ale přesto dopředu slibovala hodnotný sport. Aby taky ne, když se v seznamu přihlášených znovu objevil úřadující absolutní šampion Štěpán Paulát a spolu s ním i několik loňských mistrů jednotlivých tříd. Nechyběli ani zahraniční hosté, v seznamu přihlášených se objevilo celkem sedm různých národností. Letošní trať virtuální valašky nabídla celkem 77 soutěžních kilometrů, na kterých nechyběl například tradiční valašský úsek v okolí Semetína nebo speciálka v Kopřivnici, jež byla v posledních letech nedílnou součástí koloritu skutečné valašky. 

 

Novinkou letošní sezony BIG SHOCK! MMČR v Online Rally je vypsání další třídy pro dvoulitrové speciály WRC a bylo otázkou, zda tyto starší, ale oblíbené vozy promluví do pořadí na špici. Přede dvěma lety tomu tak bylo, letos ale nejrychlejší piloti přece jen sedlali aktuální vozy třídy Rally2. Od samotného úvodu diktoval tempo domácí Jakub Hoffmann s Citroënem C3 R5, jemuž ale na záda vydatně dýchal zmíněný Štěpán Paulát (Ford Fiesta Rally2). Hoffmann ani jednou nezaváhal, postupně se Paulátovi desetinu po desetině vzdaloval a v cíli z toho byl nakonec třináctisekundový náskok před Paulátem. Necelých 37 sekund pak ztratil celkově třetí Tomáš Buriánek se starší, ale stále rychlou Škodou Fabií WRC. Čtvrté místo celkově připadlo pravidelnému španělskému hostu v českém seriálu Jorgemu Ortízovi (Škoda Fabia Rally2 Evo) a nejrychlejší pětku zavřel druhý nejrychlejší muž loňského Production cupu Tomáš John, jenž aktuálně z enkového subaru přesedl do Citroënu C4 WRC.

 

Velice sympatický počet jedenácti jezdců se sešel ve třídě supersportů RGT. Virtuální valaška ovšem potvrdila naprostou dominanci Jana Morávka, který se svým Porsche opět dokázal, že je zaslouženě dvojnásobným mistrem této třídy. Nejrychlejší předokolky tentokrát patřily Vladimíru Dlouhému a Lukáši Večeřovi (oba Honda Civic Type-R R3), třetí místo a zároveň prvenství ve třídě RC4 a oficiálním značkovém poháru Peugeot Online Rally Cup vybojoval úřadující vicemistr „er-cé čtyřek“ Pavel Steiner. V kategorii nejmenších dvoukolek RC5 zvítězil Polák Jan Gorczyca, který do této třídy přešel po dvou letech strávených ve větších dvoulitrech RC3 a na valašce se postaral o vítěznou premiéru zbrusu nového Renaultu Clio Rally5. V Production cupu byl nejlépe hodnoceným jezdcem Roman Zbořil s Mitsubishi, v dámském poháru si pro maximum bodů dojela jeho loňská celková vítězka Kateřina Gřundělová.

 

Další informace k  šampionátu BIG SHOCK! MMČR v Online Rally jsou k dispozici na webu www.onlinerally.cz a připojených sociálních sítích Online Rally CZ na facebooku a instagramu.

II. KOWAX Valašská Online Rally ValMez 2022 – konečné pořadí* 

1. Jakub Hoffmann (CZ - Citroën C3 R5) 41:59.2

2. Štěpán Paulát (CZ - Ford Fiesta Rally2) + 13.4

3. Tomáš Buriánek (CZ - Škoda Fabia WRC) + 36.8

4. Jorge Ortíz (E - Škoda Fabia Rally2 Evo) + 56.2

5. Tomáš John (CZ - Citroën C4 WRC) + 1:08.8

6. Jakub Doležal (CZ - Škoda Fabia Rally2 Evo)  +1:10.1

7. Jakub Brodzicki (PL - Ford Focus RS WRC) + 1:10.6

8. Stanislav Petrů (CZ - Škoda Fabia Rally2 Evo) + 1:13.8

9. Michal Baly (CZ - Ford Fiesta Rally2) + 1:17.6

10. Jan Orlita (CZ - Ford Focus RS WRC) + 1:28.8

 

*podléhá závěrečné kontrole

 

Text a foto: Jakub Hofbaeur