Valašský Autosalon se připravuje na otevření svých bran


- Valašskomeziříčský zimní stadion se promění v ráj milovníků automobilismu

- Největší výstava svého druhu na Moravě se do Valašského Meziříčí vrací po dvou letech

Valašský Autosalon se připravuje na otevření svých bran

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ | Na město automobilům zaslíbené se za pár týdnů letos již podruhé přemění Valašské Meziříčí. Po březnovém sedmatřicátém ročníku Valašské rally ValMez se stane hostitelským městem XXIII. Valašského autosalonu. Regionální výstavy zaměřené na prezentaci autorizovaných prodejců osobních a užitkových vozidel, motocyklů a skútrů, sportovních aut, servisní a garážové techniky, autodoplňků, leasingu a dalších služeb souvisejících se silniční a automobilovou dopravou.

Letošní valašskomeziříčský autosalon chystají organizátoři ze společnosti JTRT pro s.r.o. po tříleté odmlce opět do areálu zimního stadionu a jeho bezprostředního okolí na dny 11. až 13. května. Přípravy na jeho zahájení v těchto dnech finišují. Zájemcům o moderní výdobytky automobilového průmyslu se představí autorizovaní prodejci nejméně dvaceti nejvýznamnějších, nejoblíbenějších a nejprodávanějších značek na evropských trzích.

Podle šéfa pořádající společnosti Jaromíra Tomaštíka patří Valašský autosalon k největším výstavám či prezentacím svého druhu nejenom na Valašskomeziříčsku, ale rovněž ve Zlínském kraji a na celé Moravě. „Jde o jedinou ucelenou expozici v oboru automobilového a motocyklového průmyslu. V průběhu veřejnosti přístupných výstavních dní si přijde exponáty a výrobky prohlédnout vždy kolem dvanácti tisíc návštěvníků, z nichž někteří se po skončení autosalonu stávají zákazníky jednotlivých vystavovatelů a prodejců prezentovaných služeb,“ poznamenal Jaromír Tomaštík.

Uspořádání Valašského autosalonu ve městě vnímají jeho představitelé i mnozí z obyvatel pozitivně. Zejména ze dvou rovin. „Jde o fakt, že, i když pouze na pár dní, je objekt zimního stadionu smysluplně využit i v období, kdy svému primárnímu účelu neslouží,“ poznamenal valašskomeziříčský starosta Robert Stržínek. Za nezanedbatelnou považuje i skutečnost, že prostor pro seberealizaci dostávají také místní prodejci. „To má svůj význam nejenom z pro ně ekonomického hlediska, ale rovněž ve vztahu k jejich prohloubení vazeb na naše město a jeho obyvatele. Upřednostňovat tu či onu skutečnost však nechci. Obě mají i pro město svůj nezastupitelný význam,“ dodal starosta Stržínek.

Umístění Valašského autosalonu do města vnímá první muž radnice rovněž jako další prohloubení spolupráce a vztahů radnice s pořadatelem Valašské rally, kterým je rovněž společnost JTRT pro s.r.o.

Pro návštěvníky XXIII. Valašského autosalonu připravil jeho organizátor nejenom kvalitní odbornou podívanou, ale také bohatý a zajímavý doprovodný program. Jeho součástí se například stanou ukázky z práce zdravotníků a hasičů po dopravní nehodě. „Při zajištění této části doprovodného programu úzce spolupracujeme s místními odborníky a specialisty. Zkrátka nepřijdou ani ti, kteří se zajímají o bezpečnost silničního provozu. Zajímavé aktivity, avšak nejenom pro ně, připravují pracovníci BESIPu,“ přiblížil náplň doprovodného programu pro XXIII. Valašský autosalon šéf pořadatelského týmu Jaromír Tomaštík.

Organizátoři nezapomněli ani na umění dětí a mladých lidí. V sobotu a neděli se návštěvníkům se svým talentem představí například místní Taneční studio Linie a valašskomeziříčská Taneční škola pro děti a mládež zaměřená na moderní tanec, Aneri.

Organizátoři XXIII. Valašského autosalonu nabídnou veřejnosti také jednu programovou novinku. Připravován je „Bazar referentských vozidel“. Referentské vozy patří do kategorie aut vždy v kvalitě zánovního, mnohdy skoro ještě nezajetého vozu, s pravidelným servisem zaznamenaným v originální servisní knížce, s málo najetými kilometry, s technickou inspekcí autorizovaného servisu a podobně. „Kvalita referentského vozu je srovnatelná s kvalitou auta nového, přičemž cenová úspora v pořizovací ceně tvoří nemalou částku z původní ceny,“ vysvětlil Jaromír Tomaštík.

Vstupné do areálu XXIII. Valašského autosalonu činí třicet korun, přičemž vstupenky zakoupené v pátek a sobotu jsou slosovatelné. „Před koncem sobotního programu autosalonu vylosujeme šest návštěvníků, kteří si vstupenku zakoupili. Ty pozveme na nedělní soutěž, jejíž hlavní cenou tentokrát nebude tradiční skútr. Vítěz totiž odjede z valašskomeziříčského zimního stadionu na elektrokole. Reagujeme tak na současný trend ve využívání dopravních prostředků především ve městech,“ odhalil tajemství letošních cen v takzvané valašské autosalonové soutěži Jaromír Tomaštík.

Podle jeho vyjádření odejde se zajímavou cenou také výherce, jenž se umístí na stříbrné pozici pomyslného stupně vítězů. Pro něj je připraven poukaz. „Jeho držitel získá možnost takzvaně si udělat v Autoškole Kvapil řidičský průkaz opravňující k řízení malých motocyklů. Samozřejmě zdarma,“ poznamenal hlavní organizátor letošního valašskomeziříčského autosalonu.

Zajímavé ceny však čekají rovněž na další účastníky nedělního návštěvnického finále. Také ony zůstanou věrné uplatnění v dopravě či motorismu. Například odměnou pro držitele zeleného vavřínového věnce je motoristická přilba.

Valašský autosalon je pořádán od roku 1995. Kromě Valašského Meziříčí byl v uplynulých letech zorganizován rovněž ve Vsetíně a také v krajském městě Zlín. Brány třiadvacátého Valašského autosalonu budou pro návštěvníky po všechny tři výstavní dny, to je v pátek 11., sobotu 12. a v neděli 13. května, otevřeny vždy od 09:30 do 17:30 hodin.

 

Text: Dušan Póč