Tratě Valašky 2018 se představují (I. etapa)


Patnáct rychlostních zkoušek na osmi úsecích, více než 174 ostrých kilometrů. Taková porce čeká na posádky úvodního podniku Autoklub MČR v rally 2018 37. KOWAX Valašské rally ValMez. Její slavnostní start se uskuteční v pátek 23. března v 17 hodin na náměstí ve Valašském Meziříčí, o sekundy začnou posádky bojovat během soboty a neděle 24. – 25. března.

Tratě Valašky 2018 se představují (I. etapa)

Jak už několikrát naznačil šéf organizačního výboru Jaromír Tomaštík, letošní ročník považuje za „rok tratí“. I proto podoba 37. KOWAX Valašské rally ValMez doznala proti minulému ročníku zásadní proměnu. A to platí zejména pro sobotní etapu.

Sobotní program odstartuje ranním shakedownem v areálu kopřivnického polygonu, v jedenáct hodin pak první posádka vyrazí vstříc vlastní soutěži. V sobotu soutěžící absolvují sedm rychlostních zkoušek na čtyřech úsecích. Tři jsou klasické (Fulnek, Odry a Lešná), RZ 7 ValMez polokruhová (2 kola + výjezd).

 „Fulnek bude jednoznačně patřit k nejrychlejším zkouškám soutěže. Proto jsme na trať v rizikových místech umístili zpomalovací prvky, zejména před vesnicemi, případně jsme několikrát zavedli vložku na místní komunikace. Přesto se domnívám, že má svou sportovní hodnotu a na rozjetí ´po zimě´ je ideální volbou,“ konstatoval Jaromír Tomaštík a pokračoval: „Cíl Fulneku nás zavede až na hranici Oder. Právě druhý test Odry nabídne to nejtechničtější, co lze letos na Valašce najít. Bude to necelých sedm kilometrů ze zatáčky do zatáčky, první část z kopce, od diváckého místa v Odrách zase do kopce. Za návrat této rychlostní zkoušky do harmonogramu soutěže jsem nesmírně rád. Třetím testem sekce je Lešná. Podle jména by se řeklo, že posádky už nic nepřekvapí. Ale pro letošní rok se nám ji podařilo natáhnout na více než dvacet kilometrů a posádky čekají dvě delší pasáže, na kterých se nikdy na Valašce nezávodilo. První hned po startu, další mezi Hostašovice a Jasenicemi.“ 

Po dvou průjezdech sekce se třemi rychlostními zkouškami je na posádky připravena žhavá novinka, divácká speciálka ve Valašském Meziříčí – RZ7 ValMez městská. S více než třemi a půl kilometry nebude zřejmě místem, kde se bude rozhodovat, ale naopak místem, kde se budou moci soutěžní vozy blíže ukázat obyvatelům Valašského Meziříčí.

„Součástí Valašky nikdy nebyla městská erzeta. Tato varianta mě napadla už loni v souvislosti se zamýšleným prologem. Když pak v květnu pan starosta Valašského Meziříčí navštívil večerní test na Rally Tatry 2017, na vlastní oči viděl a pochopil, co je mým záměrem. Od té chvíle jsem věděl, že na této rychlostce můžu směle pracovat. Při této příležitosti musím zase a znovu zmínit vstřícnost a porozumění vedení města Valašské Meziříčí a Meziříčanů,“ komentoval zařazení divácké zkoušky do harmonogramu KOWAX Valašské rally ValMez Jaromír Tomaštík.

Po jejím absolvování je už naplánován jen večerní servis (45 min) v servisním areálu Kopřivnice, kde týmy zapracují na soutěžních vozech před druhou, nedělní etapou.  

 

Informačním kanálem 37. KOWAX Valašské rally ValMez 2018 je stránka www.valasskarally.cz, informace k soutěži naleznou zájemci také na facebookovém profilu Valašská Rally Valmez.

37. Valašská rally ValMez 2018, tiskový servis

Tomáš Plachý, Dušan Póč