Shakedown odstartoval letošní Valašskou rally


O úvod oficiálního programu letošní 41. ročníku KOWAX Valašské rally ValMez se v pátek odpoledne postarala oficiální testovací zkouška v těšné blízkosti servisní zóny. Nejrychlejším pilotem na shakedownu byl obhájce mistrovského titulu Jan Kopecký, za ním se pak za sebou v těsném odstupu seřadili Dominik Stříteský, loni druhý Filip Mareš a Jan Černý.

Shakedown odstartoval letošní Valašskou rally

Přítomnost posledních dvou jmenovaných jezdců na startu letošní pak dává úvodní soutěži PSG Mistrovství ČR v rally 2023 speciální náboj, neboť Mareš s Černým pravidelné starty na domácích rally nemají v letošním roce v plánu.

 

Následné večerní představení posádek přivedlo před početnou diváckou kulisu na náměstí ve Valašském Meziříčí celkem šest desítek soutěžících posádek, na které bude v sobotní první etapě 41. KOWAX Valašské rally ValMez čekat celkem osm měřených rychlostních zkoušek v celkové délce 79,4 km. Úvodní zkouška Poličná startuje o prvním aprílovém dnu v 8:43 hodin.Ohlasy jezdců po testovací zkoušce:

Jan Kopecký (Škoda Fabia RS Rally2): "Na Valašku jsme samozřejmě nachystaní s jednou velkou novinkou, kterou je nové auto. Chtěl bych za to ještě zpětně poděkovat Škodovce, protože to nebylo jednoduché ho získat tak brzy pro národní šampionát - poptávka je hodně vysoká. Jsme moc rádi, že se to povedlo, ale čeká nás velice těžký začátek. Hned první erzeta je Poličná, kterou považuji za nejtěžší vložku Valašky. Navíc s těmi podmínkami, které tu jsou. Bude to zajímavé. Hodně nám napoví hned ty první zatáčky. Věřím ale, že to zvládneme. Zkušenosti s novým autem mám, protože jsem byl součástí vývojového týmu Škody Motorsport, ale na vodě jsem toho moc neodjezdil a už vůbec ne na těchto pneumatikách. Jsem tedy rád, že při shakedownu zapršelo, i když shakedown jako takový byl víceméně o ničem a byly to spíš vyhozené peníze. Kromě Juřinky je profil zkoušek úplně jiný. Na závod se ale těšíme. Zpátky na Michelinkách, s novým autem a stejným týmem skvělých mechaniků a lidí kolem nás. Všem patří poděkování."

 

Václav Pech (Ford Focus WRC): "Těšíme se jako na každý závod. Po zimní pauze jsem ale snad jen trošku nervózní, přeci jen taková ta rozjetost a návyky přes zimu lehce odejdou. Máme ale za sebou shakedown, svezli jsme se na něm docela rychle, i když se mi z toho trošku klepaly ruce, protože se jelo na vodě. Možná si budeme ze začátku maličko zvykat, ale jsme připravení bojovat. Těšíme se, jsou tu zase závody a to je to, proč tento sport děláme. Podmínky vypadají jako loni, tratě jsou hodně podobné, víme do čeho jdeme. Podobná je i konkurence, takže se prostě už jen těšíme na start a nechceme udělat žádnou chybu."

Filip Mareš (Škoda Fabia Rally2 Evo): "Na Valašku se vracíme s optimismem. Loni to byl krásný závod, věříme, že letos to bude stejné jak pro posádky, tak i pro diváky na trati. Tým i auto fungují, jen kdyby byl shakedown trochu více sportovně hodnotnější, tak bych se nezlobil. Potřebovali jsme ještě něco odzkoušet a nešlo to jak bych si představoval. Jinak jsem ale spokojený a těšíme se na závod. Chceme si změřit síly s našimi kluky, ale zároveň se připravit na 'Kanáry', byť je tento závod charakterem tratí úplně odlišný. Jsou to ale kilometry na asfaltu a to je vlastně důvod proč tu startujeme. Srovnání s Vaškem Pechem a Honzou Kopeckým na novém autě ale pro mě vždy bude mít svůj náboj a bude to pro mě motivace se jim přiblížit nebo je porazit. Tím spíš, že těch možností ke srovnání budeme mít letos málo."


Dominik Stříteský (Škoda Fabia R5): "Po shakedownu jsme naprosto spokojení. Sprchlo, vyzkoušeli jsme nějaké věci na sobotu a teď už jen zbývá vyčkat co předvede počasí. Těžko říci, jak dokážeme využít loňské zkušenosti. Možná to bude náročnější než Barumka, právě kvůli tomu proměnlivému počasí. Loni jenom pršelo. Uvidíme. Ale i loni jsme těch zkušeností získali hodně, takže není nač se vymlouvat. Navíc se tu sešla do Barumky možná nejzajímavější startovní listina, pokud nepojede Honza Černý a ani Filip Mareš, tak nás tu moc nezbyde. Čím víc nás tu jede, tím líp, aspoň si pořádně zazávodíme."

Adam Březík (Škoda Fabia R5): "První průjezd shakedownem jsme stihli s prvními kapkami deště, což bylo asi dobré. Druhý průjezd už jsme absolvovali na vodě a super soft směsi, na sliku, protože jsme chtěli vědět, jak se auto bude chovat. Stáli jsme ale asi dvacet minut na startu, byla vyvěšena červená vlajka, takže to k ničemu nebylo. Ale ono to tak asi bude po celou Valašku, chvíli bude pršet a chvíli bude sucho. Holt se to ukáže až v sobotu, jak jsme připraveni. Loni jsme se tu nějak úplně moc nesvezli, ale budeme se snažit využít všechna data, která máme k dispozici a vytěžit z nich co nejvíc v náš prospěch."

Jan Černý (Hyundai i20 N Rally2): "Loni jsem tu nezávodil, ale podle videí to bylo hodně náročné. Letos toho bahna snad nebude tolik, tratě jsou trošku jiné a je více antikatů, ale nějaké bláto určitě bude. Na Bystřičce jsme dokonce potkali vůz údržby který odklízel zimní posyp, takže ani se štěrkem by to nemuselo být hrozné. Bude to tedy o volbě pneumatik a z mého pohledu i o tom, jak mi to půjde s novým autem. Měli jsme tu sice naplánovaný test, ale když jsme přijeli, tak byl na cestě sníh a led, takže jsme ho museli zrušit. Místo toho jsem najezdil asi dvacet kilometrů v Kopřivnici, takže jsem první ostré kilometry odjel až tady na shakedownu. Ale v českém mistrovství pojedu jeden dva závody, takže mi o nic nejde a chceme, aby nás to hlavně bavilo a aby to bavilo i diváky. Hodláme předvést co nejlepší výkon, ale není na nás žádný tlak a to je skvělé. Můžeme jet s er-pětkou na krásných tratích, co může být lepšího."

Věroslav Cvrček (Škoda Fabia R5): "Shakedown byl dost rychlý a zrádný, přesto mě to dost bavilo. Auto fungovalo pěkně a pneumatiky taky. Podmínky budou asi podobné loňským, ale je to výzva. Bude to o kompromisu, improvizaci, docela se na to těším. Konkurence je tu obrovská, jede tu i Filip Mareš a Honza Černý, takže umístění v první desítce by bylo fajn, ale v průběhu sezóny se samozřejmě chceme posunout co nejvíc dopředu. Na druhou stranu ale nemáme na letošek nějaký pohodový rozpočet, takže musíme jet opatrně a dobře hospodařit s pneumatikami. Tím pádem i tady spíš dojedeme starší pneu, bereme tento závod jako rozjetí na další soutěže v sezóně. Na Šumavě už bychom chtěli víc závodit, navíc tady se proti místním klukům těžko dá udělat nějaký super výsledek. Zkusíme jet tak, aby nás to hlavně bavilo, nebudeme úplně řešit časy a výsledky. Pokud budeme zajíždět vyrovnané výkony, nemuselo by to být úplně špatné."

 

KOWAX Valašská rally ValMez, tiskový servis

Jan Vaškovič, foto: autor