První etapa Valašky kořistí Václava Pecha


Zavěrečný součet časů sobotních osmi rychlostních zkoušek 41. KOWAX Valašské rally Valmez vyzněl nejlépe pro posádku Václav Pech - Petr Uhel na voze Ford Focus WRC. Spokojeni s druhým místem absolutně jsou po sobotě určitě také Filip Mareš s Radovanem Buchou na Škodě Fabii Rally2 Evo, se ztrátou dalších necelých dvou vteřin přenocují jako třetí Jan Kopecký s Janem Hlouškem na Škodě Fabii RS Rally2.

První etapa Valašky kořistí Václava Pecha

Pech v sobotu dokázal zajet tři nejrychlejší časy, Mareš pak byl nejrychlejší na třetí rychlostní zkoušce. Na zbývajících čtyřech měřených testech si připsal vítězný čas Kopecký, který však své konto v průběhu dne zatížil desetivteřinou penalizací. I bez ní by ale po prvním aprílovém dni ztrácel na Pecha 3.3 vteřiny.

Odpolední dva opakované průjezdy rychlostními zkouškami Vidče a Hukvaldy s sebou přinesly zcela odlišné podmínky na trati, kdy mokro a bláto na jedné vystřídalo sucho na druhé. V této situaci tak dosažené dílčí časy dosti ovlivnila také volba pneumatik, když se některým posádkám vyplatila sázka na dvě rezervní kola s odlišnou směsí a dezénem.

V rámci domácího šampionátu historických vozů první den soutěžního klání naprosto opanoval stylem start-cíl s osmi vyhranými zkouškami favorizovaný Vlastimil Neumann na Mitsubishi Lancer Evo III. Druhý celkově je Vratislav Hýbner s Fordem Sierra Cosworth, který ztrácí 3:40 min, třetí je po sobotě Petr Jurečka se Subaru Impreza 555 ztrácející 9.4 vteřiny na Hýbnera.

Ve druhé etapě letošní KOWAX Valašské rally ValMez čeká na soutěžící posádky opět osm rychlostních zkoušek v celkové délce 73,2 km. Cíl soutěže na náměstí ve Valašském Meziřící je plánován na nedělní čtvrtou hodinu odpolední.

Celkové neoficiální výsledky po 1. etapě:

1. Pech/Uhel 44:11.7; 2. Mareš/Bucha +13.3; 3. Kopecký /Hloušek +15.0; 4. Černý/Černohorský +25.9; 5. Kotarba/Grzesik + 2:29.4; 6. Cvrček/Prokorát + 2:42.9; 7. Vlček/Kunst + 2:45.3; 8. Jirásek/Machů + 2:56.3; 9. Březík/Krajča + 4:03.9; 10.Trojan/Jůrka + 4:05.3 min

KOWAX Valašská rally ValMez, tiskový servis
J
an Vaškovič, foto: autor