Ohlasy z cíle 41. Valašky


V cíli letošní 41. KOWAX Valašské rally ValMez 2023 jsme samozřejmě ještě naposledy vyzpovídali z aktuálních dojmů nejlepší posádky absolutního pořadí úvodní soutěže PSG mistovství České republiky v rally. Kromě toho jsme k nim také na samotný závěr soutěže zařadili nejlepší trojici pilotů v rámci hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou.

Ohlasy z cíle 41. Valašky

Václav Pech (1. místo): "Od začátku až do konce to bylo strašně těžké. Trať byla strašně náročná, klouzalo to, jelo se rychle. Stejně jako dojezd do cíle poslední Bystřičky, i Juřinka a Choryně byly nesmírně rychlé a na vodě to bylo na totální hranici. Kdyby se to na té vodě postavilo, tak s tím autem nic neuděláš. Všichni tři jsme jeli úplně stejně, ty časy byly podobné, takže to evidentně víc nešlo. My jsme měli trošku výhodu díky náskoku ze včerejška. Stejně jsme ale tlačili co to šlo a o výsledek jsem se bál. Věděl jsem, že v tom vítkovickém areálu bude mít Filip možná lehce navrch s obratnější er-pětkou. V předposlední vložce jsem udělal jezdeckou chybičku, ale naštěstí se nám to povedlo ustát. Je jenom dobře, že konkurence je větší. Dělá to závod závodem a je to ten správný sport. Kdybychom měli vyhrávat o minutu, tak nás to určitě nebude bavit tolik, jako takhle dramatické závody. Už se hodně těším na Šumavu, protože je to domácí soutěž."

Filip Mareš (2. místo): "Určitě jsme spokojení. Máme plný počet bodů do mistráku za obě etapy, to se nám nepovedlo ani loni. Pro nás je to tedy super výsledek. Vyrovnat se Honzovi Kopeckému a Vašku Pechovi je pro mě obrovská motivace a říkám to na každých závodech. Dohromady mají snad dvacet titulů, jsou to borci s obrovskými zkušenostmi a většinou jedou absolutně bezchyby. To je ohromně vysoko nasazená laťka, kterou se tu roky snažila zdolat spousta závodníků. Toho, že se nám to tady na Valašce dařilo jet s nimi od začátku až do konce, si musíme vážit. Pokud jde o český mistrák, kromě Barumky by možná připadala v úvahu Rallye Šumava, ale museli bychom si pronajmout auto, protože jedno naše už bude na cestě na Kanárské ostrovy a druhé bude připravené na Polsko, které se jede o dva týdny později. Pro nás domácí Bohemka bohužel nepřipadá v úvahu, je tam termínová kolize se švédskou soutěží v mistrovství Evropy."

Jan Kopecký (3. místo): "Ztráta po defektu už se nedala dohnat. Oba kluci před námi jsou profíci a od začátku až do konce jeli pekelné tempo. My jsme byli rádi, že jsme jim v tom jejich těsném souboji ještě nějak konkurovat. Valaška se mi líbila. Bylo to fakt náročné, od startu až do cíle. Bylo to celé uklouzané a mokré, snad až na Hukvaldy, ty byly suché s výjimkou posledního úseku v lese. Jinak se jelo pořád na mokru nebo minimálně na vlhku. Poznatků ze soutěže máme před Šumavou spoustu. Teď máme čtrnáct dnů na to, abychom je dokázali přetavit v lepší výsledek."

Lukasz Kotarba (4. místo): "S výsledkem jsme maximálně spokojeni. S vašimi jezdci je každopádně těžké bojovat a proto jsme dvakrát rádi, že se nám tu dařilo zajíždět dobré časy. Třetí místo ve třídě RC2 jsme rozhodně nečekali. Asi s tím nepočítali ani pořadatelé, protože jsme měli startovní číslo 12. Nakonec jsme ale ukázali, že umíme být dostatečně rychlí. Jsem mile překvapený tím, že jsme v cíli hned za takovými piloty, jako je Filip Mareš a Honza Kopecký. Letos máme v plánu hlavně polský šampionát, za dva týdny nás čeká první soutěž."

Věroslav Cvrček (5. místo): "Ani nevím, jestli jsme víc spokojení s naším výkonem nebo s celkovým výsledkem. Spíš ale s tím prvním. Časy na erzetách jsme opravdu nějak neřešili. Měli jsme dobrý pocit z naší jízdy, sami jsme cítili, že je to plynulé a hlavně relativně bezpečné. V tomto počasí to samozřejmě člověk nemá nikdy úplně pod kontrolou, párkrát se nám to smeklo, ale neměli jsme žádnou větší krizi. Navíc dva čtvrté časy když ještě jeli všichni, to bylo z našeho pohledu skvělé. Navíc na zkoušce, kterou jsme ještě nikdy dřív nejeli. Na Šumavě budeme muset navázat na tento výkon. Mylsel jsem, že tady začneme pomalu a opatrně, abychom mohli v sezóně postupně jít nahoru, ale tady přišel progres sám od sebe. Samozřejmě se to odehrálo v průběhu soutěže. Na Šumavě si tedy asi zase pojedeme to svoje a hlavně se musíme dostat do cíle a aby vše fungovalo a měli jsme trochu štěstí. Když z toho bude opět nějaký pěkný výsledek, bude to fantastické."

Adam Březík (6. místo): "Musíme být spokojení. Nebýt včerejšího defektu, byli bychom samozřejmě výš. Kdybychom mohli bojovat o vyšší příčky, asi bysme do toho šli s větším nadšením a zkusili trochu riskovat. Dneska jsme to nechtěli někde zahodit nebo udělat nějakou chybu, která by nás stála zbytečné finanční prostředky. Jenom jsme to tedy spíš dojeli. Po penalizacích Aleše Jiráska a Martina Vlčka jsme ale poskočili o dvě místa nahoru, takže dneska dobré umístění v etapě a body za čtvrté místo v domácím mistráku. To jsou body, které se budou hodit."

Martin Vlček (7. místo): "Dnes už to bylo určitě lepší. Už jsme se nějak našli v autě, respektive jeho nastavení. Jeli jsme repasované tlumiče s trošku změněnou charakteristikou a byl to kapku boj se s tím popasovat. Když ale vezmu, jak náročné to bylo na trati, tak jsme vůbec rádi, že jsme v cíli. Letos jsem se opět přesvědčil o tom, že katovat se dá všude. Nejde to jen tam kde je antikat. Kluci to jinak dokážou strčit úplně všude a ta trať podle toho pak vypadá. Budu s tím muset víc pracovat při psaní rozpisu. Říkám si vždycky, že tady to přece není možné, a pak je tam kolej až po lyžinu. Na Šumavě budeme asi katovat všude a všechno."

Karel Trojan (8. místo): "V závěru jsme si trošku zlepšili náladu. Ve Vítkovicích jsme si udělali radost, jeli trošku smykem a bavili diváky. Před námi i za námi byla minuta, tak nám o nic nešlo a neřešili jsem nějaký dobrý čas, ale pěkně se svezli. Bylo to super. Jinak jsem ale po dnešku strašně rád, že je auto celé a máme to za sebou. Byl to boj o přežití a nebylo to o radosti ze závodění, kvůli které tu jsem. Takže spíš radost že jsme v cíli celí a auto je bez škrábance."

Aleš Jirásek (9. místo): "Na Bystřičce jsem podcenil jeden kat a bohužel tam bylo vytaháno víc bláta, než jsem čekal. Ve výjezdu ze zatáčky jsem byl delší a zavadil o živý plot. Stáhlo mě to a někomu jsem tam bohužel ostříhal plot a musel couvat a otáčet se. Naštěstí jsem ale mohl pokračovat. Na předposlední vložce jsem pak ještě bohužel u časovky přejel žlutou ceduli a s tím je spojená velká penalizace."

David Štefan (1. místo 2WD): "Bylo to opravdu těžké a pro nás jako na houpačce. Včera jsme nejdřív špatně obuli, pak nám na druhé zkoušce přestalo jet auto. Naštěstí jsme to opravili a pak už fungovalo. Sobotní dvojerzety nám taky úplně nevyšly podle představ. Dnes se mi ráno nějak nedařilo chytit rytmus, pak se to nějak spravilo a ke konci to zase nebylo ono. Na Vítkovicích to byl velký boj, jeli jsme kompletně na mokrých pneu a Kryštof Zpěvák přezul na suché a strašně na tom vydělal. Byly to nervy. Přes půl roku pořád čekám na nové auto, takže jsem si pronajal své loňské a to mi na sebevědomí taky nepřidalo."

Kryštof Zpěvák (2. místo 2WD): "Jsem nadmíru spokojený a překvapený výsledkem. Na začátku závodu bych to rozhodně nečekal. Před odjezdem na Vítkovice jsem si ale říkal, že kdyby se nám to podařilo dotáhnout na druhé místo, bylo by to super. A ve finále nás přitom mrzí, že jsme nevyhráli, protože to skončilo rozdílem necelých dvou vteřin. Taky jsme ale mohli skončit někde na střeše. Jsem tedy spokojený - s výkonem týmu, auta, spolujezdce i svým. Paráda. V tréninku jsme si naštěstí všechno dobře zaznamenali, takže krizovek bylo minimum, v podstatě pár. Se čtyřkolkou to asi musel být větší zážitek. Pro nás to bylo přes ty katy takové trochu 'utahané', ale vše fungovalo jak mělo."

René Dohnal (3. místo): "Určitě nás to svým způsobem nějak bavilo, i když jsem netušil, kde se po tom roce a půl budu pohybovat. Spíš jsem to bral tak, že mi to má ukázat, jestli má smysl pokračovat v závodění nebo ne. Překvapivě to nějak fungovalo a na vodě jsem získal docela rychle jistotu. Nakonec jsme si ty souboje všichni navzájem užili a výsledky se přehoupávaly nahoru a dolů. Na první Juřince jsme museli couvat, nechali tam nějakých čtrnáct vteřin a v cíli nám chybí jedenáct sekund na první místo. Kryštof si vzal na Vítkovice vzal suché pneumatiky, přehodil to tam a všem nám ukázal, že mokré gumy na suchu nejsou dobrá varianta. Ale zasloužil si to, i za loňský rok. A David neudělal po celý závod žádnou chybu, takže si myslím, že je to naprosto v pořádku, jak to dopadlo. A za mně - získal jsem spoustu zkušeností a poznatků, které jsem potřeboval a věřím,že jsem jednomu pánovi udělal radost."


KOWAX Valašská rally ValMez, tiskový servis
Jan Vaškovič, foto: rallyservice.cz