Ohlasy z cíle 40. Kowax Valašské Rally ValMez


Přinášíme závěrečnou sadu ohlasů posádek, které jsme zaznamenali před cílovou rampou 40. Kowax Valašské Rally ValMez 2022 ve Valašském Meziříčí.

Ohlasy z cíle 40. Kowax Valašské Rally ValMez

Ohlasy z cíle:

Václav Pech: "Bystřička nebyla moc 'vtipná'. Nechci to teď ale hodnotit, možná až trošku vychladnu. Prostě byla taková svižnější a musím říct, že jsem se po dlouhé době na rychlostní zkoušce regulérně bál. Chtěl jsem ale závodit, takže jsem se modlil, abych v té rychlosti nevyrobil nějakou kravinu. Gumy na druhý průjezd zvolil Petr a vymyslel to čistě on. Řekl, že bude takovéto počasí a takto obujeme a opravdu to fungovalo. Celou sekci jsme odjeli na slikách, nic jsme neměnili. Jsem za to moc rád. Na Poličné ani na Bystřičce jsem nechtěl moc závodit, protože Poličnou jsme nikdy nejeli, ale prostě nám to sedlo.

Soutěž jako taková byla strašně hezká, dobře zorganizovaná. Nikde jsme zbytečně nečekali a nestáli. Byla to takové klasická rally, jaké jsme jezdili před dvaceti lety. Bylo míň protikatů a o to víc vytahného bahna, ale to prostě k rally patří a já bych takových soutěží přivítal víc. Takže až na tu Bystřičku se mi to moc líbilo a organizaci nemůžu nic vytknout."

Filip Mareš: "Určitě máme dobrý důvod k úsměvu. Poslední tři měsíce jsme opravdu makali a zasloužili si být mezi nejrychlejšími. Myslím, že to muselo diváky opravdu bavit do posledních metrů stejně jako nás. Taková pneumatiková loterie tu dlouho nebyla a jsem moc rád, že jsme toho byli součástí. Na poslední zkoušce se hodně střídalo počasí. Jeli jsme jednu mokrou a tři suché pneumatiky, což udělalo z auta celkem nervózní věc, ale nějak jsme se s tím popasovali. Celkově soutěž hodnotím jako hodně těžkou a jsem rád, že nás nepotkal žádný větší problém."

Jan Kopecký: "Z třetího místa si těžkou hlavu nedělám, ale samozřejmě mě mrzí, že jsme o první příčku přišli na poslední zkoušce. Předtím jsme klukům dokázali aspoň nějak sekundovat, i když nás dneska stahovali. Podmínky byly dnes trochu jiné, spíš na sliky. Ale je to pro nás a kluky od Pirelli motivace k další práci, abychom byli konkurenceschopní i za těchto podmínek. Na mokru nebo na suchu to jde.

Na Juřince začaly před startem padat sněhové kroupy, takže jsem dal do kříže nejměkčí směs s mokrou. Líbilo se mi to, ale bohužel jsem viděl, že kluci jeli podobný čas jako my předtím na suchu. Poličná nám vyšla skvěle, prakticky za totožných podmínek, jako v prvním průjezdu. Na Bystřičce už jsme neměli na výběr, podmínky byly jaké byly a víc to prostě nešlo.

Podmínky byly hodně těžké. Od roku 2001, kdy jsem tu jel poprvé, si nepamatuji takto těžkou Valašku. Bylo to náročné, ale ano, bylo to pěkné. Člověk se i v mém věku dál učí, ještě k tomu, když přejde na jiné pneumatiky. No tom musíme zapracovat a věřím, že v průběhu roku budeme konkurenceschopní i v takových podmínkách."

Miko Marczyk: "Jsem rád, že jsme v cíli, protože to byla hodně náročná soutěž. Včera bylo mokro a blátivo, ale dnes to bylo ještě více nevyzpytatelnější. Určitě to byl skvělý test před Chorvatskem. Odzkoušeli jsme nějaké nastavení auta, pneumatiky na uklouzaných a mokrých asfaltech, hlavně na nejdelších zkouškách. Zjistili jsme, že v porovnání s Micheliny je u Pirelli dost významný rozdíl mezi měkkým slikem a mokrou variantou, což je zajímavé. Určitě nám to před Chorvatskem dost pomůže. Jsem spokojený i s naším vlastním výkonem. Je to dobrý začátek sezóny. "

Tom Kristensson: "Myslím, že to pro mě byla úžasná zkušenost. Je úžasné, když si z jedné rally odvezete tolik nových poznatků. Střídaly se tu různé charaktery tratí, druhy asfaltů a povětrnostní podmínky. Všechno, co bych si vlastně mohl přát. Byla to skvělá šance a moc za ni Kowax týmu děkuji! Snažili jsme se postupně si zvykat na nové auto a přizpůsobit mu styl jízdy, ale nechtěli jsme riskovat. Čekají nás nějaké další starty, možná i v Česku. V plánu jsou snad i tři soutěže mistrovství Evropy a jedna v mistrovství světa. Hodně na tom pracujeme."

Jaroslav Melichárek: "Poslední sekce byla určitě lepší. Juřinka byla prakticky suchá a jelo se mi na ní dobře. Na těch dalších dvou už to dost klouzalo, bylo hodně vytaháno, takže jsem to pojal více s rozumem, abychom v klidu dojeli do cíle. S výsledkem jsme spokojení, jak v rámci slovenského mistrovství, tak i celkově v soutěži. Šesté místo je určitě pěkný výsledek. Byla to velmi těžká soutěž, počasí si s námi dost pohrálo. Podmínky byly extrémně náročné a člověk musel celou dobu přemýšlet nad volbou optimálního tempa. Takto těžké závody máme ale rádi."

Karel Trojan: "Za mě to byla i s ohledem na výsledek super soutěž. Svezli jsme se nádherně. Hlavně dneska už to bylo učesanější, protože včera jsme měli dost drobných krizovek a i jednu větší. Dnes to byl konstantní výkon. Teď nám to jen nevyšlo s pneumatikami, protože jsme obuli mokré gumy a vždycky na přejezdu bylo mokro a na zkoušce sucho. Až vlastně poslední třetinu Bystřičky jsme jel na mokru a díky tomu jsme se dostali před Lubiaka. Mám tady samozřejmě trošku kaňku s tím půjčeným kolem, ale jinak to za mě byla pěkná rally a pěkné svezení. Auto je celé, fungovalo bez jediného problému. Mám radost, že jsme v cíli a můžu to hodnotit kladně."

Maciej Lubiak: "Byla to hodně těžká rally. Podmínky se měnily tak často, jak jsem to v životě na závodech nezažil. Na jedné zkoušce postupně pršelo, padal sníh i svítilo slunce. Střídalo se všechno možné, mokro, sucho, ale jsme v cíli a to je nejdůležitější. Věřím, že takováto zkušenost se nám bude v budoucnu hodit. Valašská rally je pro nás pokaždé velkou zkušeností. Letos se soustředíme na polský šampionát, možná k tomu přidáme nějaký start v Česku. Máme ale v našem šampionátu devět soutěží a z toho tři na šotolině."

Karel Trněný: "Po té penalizaci jsme byli trochu bez nálady, ale bylo potřeba bojovat. Věděli jsme, že tyhle podmínky můžou vyhovovat i tomu našemu slabšímu autu a sanžili jsme se posunout co nejvíc vpřed. To se povedlo a ve finále jsme moc spokojení, protože desítka v našem šampionátu je opravdu velký úspěch. Vzpomínali jsme s Vaškem Pechem, kdy jsme naposledy zažili takto těžké podmínky, možná naposledy někdy v Krumlově v éře vozů WRC. Letos se asi soustředíme na sprinty a Slovensko, uvidíme."

Ondřej Bisaha: "Těžké podmínky nám vyhovují, mám rád, když se jede na mokru. Proto nám to včera i celkem šlo a tak mě opravdu moc mrzí ta chyba. Nakonec jsme se posunuli na třinácté místo absolutně, ale mohlo to být mnohem lepší. Za mě to byla krásná Valaška, po Barumce opět jedna z těch 'brutálních' soutěží. Bohužel asi nepojedu na Krumlov, ale ten by mohl být podobně zrádný."

Jan Dohnal: "Těžko si vzpomínám, jestli jsme někdy na trati zažili těžší podmínky. V poslední sekci jsme zažili totální aprílové počasí, pořád se střídalo mokro, sucho, sníh, sluníčko. Mokré pneu jsme tak zničili už na Juřince, na Poličné nám tam nechtěně vjel Martin Vlček, který měl nějaký problém. Svezli jsme se vlastně až na Bystřičce, ale z toho jsem měl radost. Vystřídalo se tam všechno možné, ale byl to krásný zážitek a hezký sport. Krizovku jsem si vyrobil hned na včerejší první zkoušce, byl jsem přemotivovaný a vyletěli jsme na louku, pak ještě netrefili odbočku. Ve finále to ale nevadilo. Byl to trochu očistec, udělali jsme tu víc smyků, než za poslední dva roky dohromady, ale auto je celé."

David Štefan: "Bylo to hodně těžké, hlavně po zimní pauze. Náročné byly podmínky i erzety a jsem rád, že jsme v cíli s celým autem. Menší krize jsme měli, ale to bylo dáno těmi podmínkami, všude bylo spousta bláta. Snažili jsme se jet hodně hlavou, i když jsme se teď v závěru snažili udržet za námi kluky ze Švédska. Myslím, že v takových podmínkách je důležité jet hlavně plynule. Člověk musí udržet chladnou hlavu. Při nějakých 150ti ostrých kilometrech se přitom rozhodlo na městské zkoušce, kde kluci něco ztratili a my ten rozdíl pak dokázali udržet."

Victor Hansen: „Byla to opravdu náročná soutěž a pro nás moc dobrá škola do budoucnosti. Doufám, že se nám tyto zkušenosti budou hodit i na Barum rally. Pěkná rally, těžké zkoušky, příjemní lidé a spousta zábavy, líbilo se nám to. Vystřídaly se tu všechny možné povětrnostní podmínky, určitě to stálo za tu zkušenost. Měli jsme jen pár drobnějších krizí, možné spíš jen takové driftování. Auto fungovalo po celý víkend perfektně, měli jsme snad jen nějaké menší trable s brzdami, ale nebylo to nic dramatického. “

Jan Vaškovič - tiskové středisko