Ohlasy jezdců po 1. etapě


Na závěr úvodní etapy jsme před večerní servisní zónou ve Valašském Meziříčí opět vyzpovídali některé ze soutěžících posádek z jejich aktuálních dojmů na konci soboty. Jejich hodnocení a komentáře si tak můžete přečíst na následujících řádcích.

Ohlasy jezdců po 1. etapě

Václav Pech (1. místo): "Na Vidčích jsem se v tom sjezdu z kopce do cíle trošku připos... Jede to tam jako kráva a jsou tam ty lesklé asfalty. Opravdu jsem tam jel opatrněji. Napodruhé už jsem se snažil přidat, ale stejně si myslím, že by to šlo rychleji. Ale bylo to opravdu jen v tomto místě. Na druhou stranu, když dneska řeknu 'pomaleji', tak je to třeba jen vteřina. Na poslední zkoušku jsme dali stejně jako Honza nějakou kombinaci sliků. V prním průjezdu jsem to trošku 'čuchal', než jsem si na to zvyknul, ale ve druhém už jsme s ním jeli stejně. Zatím jsme vepředu, ale je to zase fofr. Tu dvojkombinaci bych v dřívějších dobách určitě vítal, musel jsi vydržet. Ale dnes je to víceméně sprint a kdyby jsi na prvním průjedu něco udělal, tak do druhého prakticky ani nevyměníš kolo. Jenom jsme odfoukli gumy a museli zase jet. Ale to k tomu patří, musíš nad tím přemýšlet dopředu a improvizovat."

Filip Mareš (2. místo): "Nebylo to špatné. Vidče v tom uklouzaném sjezdu byly hodně zrádné. Nám se nepovedla ideálně volba pneu na poslední sekci. Odjeli jsme na mokrých pneu, na Vidčích to šlo, ale na Hukvaldech jsme na nich z české špičky byli jediní. Tam jsme fakt museli zatnout všechny zuby, abychom udrželi Kopejdu za námi. Nemyslel bych si někdy, že můžu mít tak dobrý pocit z třetího času v erzetě. Ale být s tímhle obutím na tak rychlé vložce jeden a půl sekundy za Honzou, tak toho si vážíme. Celkově jsme určitě spokojení, máme maximum bodů za etapu a to se cení. Doufám, že se v neděli vyvarujeme špatné volby pneumatik. Dnes nám to úplně nevyšlo. Pořád jsme možná i v souboji o vítězství, tudíž jsme spokojení."

Jan Kopecký (3. místo): "Obě odpolední zkoušky měly trochu jiný charakter oproti těm ranním. Bylo to docela široké, opět rychlé a nebylo tolik bláta. První 'dvouvložka' byla celá mokrá, ta druhá pak celá suchá. Nám se ale povedlo vymyslet velice dobrou volbu pneumatik a za volantem jsem se cítil dobře. Měli jsme dvě rezervy a míchali to. S autem už si rozumíme líp, na Hukvaldech bych ještě nějaké drobnosti našel, ale určitě to nebylo o vteřinách, to v žádném případě. Ještě se úplně necítím komfortně v úzkých pasážích, kde auto nedokážu využít naplno."

Jan Černý (4. místo): "Jsme moc spokojení. Řídit tohle auto mě moc baví a celý tým funguje skvěle a auto taky. Už jsme v něm najeli pár kilometrů, takže se za volantem cítím dobře. Trošku mě jen mrzí, že jsme na poslední dvě vložky nezvolili lepší obutí, ale Filip na tom byl podobně a dával nám. Mohli jsme tedy asi jet rychleji, ale celkově to hodnotím dobře. Extrémně mě to baví a jsem rád, že jsme zpátky před českým publikem. Auto mě příjemně překvapilo, je dobré a hezky se mi řídí , to je základ."

Lukasz Kotarba (5. místo): "Z odpoledních zkoušek jsme měli dobrý pocit. Povedlo se nám lepší nastavení auta, trochu to oschlo a dalo se jet rychleji. Takže jsme bojovali a snažili se ještě zrychlovat. Auto sice na měkkých pneu chodilo zleva doprava, ale dařilo se nám jet dopředu. Máme radost, že jsme v cíli první etapy. Nevím, jestli jsou domácí závodníci rádi, že se mezi ně vklínil Polák, ale vaše špička je hodně rychlá a nás čeká moc práce, jestli se chceme rovnat třeba s Marešem nebo Kopeckým. Zatím se nám tu ale závodí moc dobře."

Věroslav Cvrček (6. místo): "Odpolední zkoušky jsme si skvěle užili. Už jsme se bavili i o výsledcích a jsme spokojení. Byli jsme ale spokojení i bez těchto informací. Vidče na mokru se mi moc líbily, na Hukvaldy jsme dali do kříže dvě mokré a dvě suché pneu, prostě kompromis. Projeli jsme to bezpečně. Prostě tak to na rally chodí a nestěžuji si na to. Opravdu se mi líbí ten systém kdy se jede jedna zkouška dvakrát po sobě. Jedeš to po pár minutách znovu, takže by tě nemělo nic překvapit. Hlavně pro nás, co jedeme bez špionů, je to zajímavé. Dobré je to asi i pro diváky, kteří takhle vidí dva průjezdy a asi i pro pořadatele. Možná by tenhle systém mohl fungovat i do budoucna."

Martin Vlček (7. místo): "Bylo to o kompromisech. Na Hukvaldech jsme bohužel prodělali, měli jsme mokré pneumatiky na suchém asfaltu. Na té rožnovské zkoušce to ale celkem fungovalo. Udělal jsme holt chybu, měl jsem vzít dvě rezervy a mohli jsme ty přední kola přehodit. Ale jinak jsem spokojený, jede se nám dobře a bez krizovek. Honza Černý teď bohužel udělal stejnou chybu s pneumatikami jako já a na Hukvaldech nechal pár vteřin, ale na to, že s tím autem jede poprvé, je to úžasný pilot. Za mě super."

Aleš Jirásek (8. místo): "Z mého pohledu byla první etapa rozporuplná. Silnější momenty bohužel střídaly ty slabší. Hned na druhé vložce nás trochu srazil defekt, ale odpoledne jsme se celkem pěkně svezli. Na Vidčích jsem byl opatrnější, nikdy jsem je nejel a z toho kopce na vodě jsem měl pocit, že to bude hodně klouzat. Nakonec to ale až tak moc neklouzalo. Na Hukvaldech jsme se pak pěkně svezli, takže dobré. V neděli budeme mít o co jet a možná budeme schopni dostat se někde k šestému místu, uvidíme. Těžko říci, jak velký je prostor pro zlepšení, zatím si netroufám jet úplně naplno. Uvědomuji si, kde a jak asi ztrácím čas, ale chceme jít postupně. Jestli mě loňský rok něco naučil, tak to, že tady ze vteřiny na vteřinu můžu být 'from hero to zero'. Nechci tedy nic uspěchat."

Adam Březík (9. místo): "Až na ten defekt to dnes bylo docela dobré. Hezky jsme se svezli. V průběhu dne nás provázelo kromě sněžení snad jakékoliv počasí, jaké si lze představit. Myslím, že to byly hodně cenné kilometry. Zítra počítám opět s deštěm, asi to bude v podobném duchu jako dnešní ráno. Zopakujeme si tedy jízdu na mokru a budeme se v ní snažit zlepšovat."

Karel Trojan (10. místo): "Hukvaldy se mi moc líbily. Byla to vlastně první letošní vložka na suchu, takže to byla brutální změna. Najednou bylo prostě sucho. Všechno se okamžitě zrychlilo, najednou ten člověk vedle tebe nečeká, ale nestíhá mluvit. Bylo to krásné svezení. Ale na předchozí zkoušce jsme měli nepříjemný zážitek. U auta před námi si zapomněli zavřít kapotu a ta se jim otevřela. Naštěstí nás pustili, ale bylo to v místě, kde byl lesklý asfalt a kaluže a dostali jsme asi dva kýble vody na přední okno. Nějakou vteřinu jsem byl úplně slepý, což byl při jízdě na čtverku strašný pocit. Ale jinak se mi to odpoledne moc líbilo."

Petr Kačírek (29. místo): "Dnes jsme si to opravdu 'užili'. Měli jsme defekt hned na první a na druhé erzetě, pak přišel třetí defekt. Couvali jsme, točili se, nemluvě o tom blátě a binci na trati. Celé odpoledne máme nějaký problé s elektronikou řazení, neřadí to nahoru, musím používat spojku a plyn. Máme tím pádem velkou ztrátu a musím se rozmyslet, jestli se mi zítra do toho deště a bláta bude chtít znovu. Nemáme šanci na nějaký výsledek a s autem jede za dva týdny Zdenda Pokorný na Šumavě, tak mu ho chci jen otestovat a přivézt celé."

 

KOWAX Valašská rally ValMez, tiskový servis
J
an Vaškovič, foto: rallyservice.cz