Nedělní ráno patřilo Gryazinovi


Všechny tři ranní zkoušky druhé etapy Kowax Valašské Rally ValMez 2021 opanoval ruský mladík Nikolaj Gryazin. Ten dokázal ke svému dosavadními náskoku postupně přidávat další cenné vteřiny, na druhého Filipa Mareše tak měl k dobru necelé čtyři desítky vteřin.

Nedělní ráno patřilo Gryazinovi

Jan Kopecký se již soustředil především na body do domácího šampionátu a na souboj s Filipem Marešem o druhou příčku absolutně a první v hodnocení MČR. Napínavý desetinový souboj o čtvrté místo mezi Adamem Březíkem, Janem Černým a Dominikem Stříteský nedobrovolně opustil po zaváhání na RZ 6 Březík, který poškodil pravé zadní kolo své Fabie R5.

Na první Bystřičce zajel nováček za volantem vozu kategorie R5 Stříteský druhý nejlepší čas, což jej posunulo na průběžné čtvrté místo před Černého. Lepší výkony dnes podává i Erik Cais, který ztrácel na šestém místě na Jana Černého jen devět sekund.

Kategorii 2WD i přes ranní ne zcela ideální volbu obutí nadále ovládá René Dohnal, výborné druhé místo s minimálním odstupem za valašským jezdcem drží irský host Wiliam Creighton. Po problémech Daniela Poláška na Poličné, jehož vůz následkem výletu mimo trať přišel o notnou část výkonu, se na třetí příčku kategorie posunul Václav Stejskal.

Ohlasy jezdců po RZ 7

Nikolaj Gryazin: "Byl jsem docela překvapený. Pouze první zkouška byla suchá a jeli jsme čistě, ale hlavně druhá byla pěkně náročná, se spoustou špíny. Nedalo se na ní vůbec zabrat, na chybu tam není žádný prostor. Ta poslední byla hodně těžká, hlavně v té rychlé pasáži. V některých místech to bylo úplně oschlé, jinde zase plno posypu, kde auto utíkalo. Nic snadného. Jsme tu a druhá sekce bude snazší, protože víme do čeho jdeme. Na druhé zkoušce jsme na tom kluzkém něco ztratili, ale žádné drama. Asi už máme dost velký náskok, nemusel jsem jet úplně naplno. Zkusíme se ale ještě trochu zlepšit."

Filip Mareš: "Dneska je to po včerejším dešti ještě 'prašivější' než včera. Doslova, protože toho prachu je hodně. Je to těžké, ale hezké. Zatím nejsem spokojený, protože kromě Poličné jsem měl značné rezervy. Pro druhou sekci je cíl zlepšit se. Nikolajův čas na této zkoušce je úžasný, klobouk dolů. Klouzalo všude, občas se to nedalo držet v té štěrkové koleji ani na rovině. Krásná erzeta na srdce. Ve druhém průjezdu bychom se chtěli přiblížit Nikolajovu času. Pneumatiky jsem asi zvolil správně, jako většina startovního pole."

Jan Kopecký: "Nemá smysl se hnát za Nikolajem, je prostě nejrychlejší. Momentálně na něj prostě nemáme, takže se soustředíme na boj s Filipem, abychom ho přeskočili. Poličná je krásná, krajnice jsou ale po včereším dešti hodně promáčené, moc nečistot a bláta. Moc jsem to 'čuchal', ale pokud bychom se mohli vrátit do takových úseků, kde se jede v lese a bez vesnic, tak je to hodně zajímavé. Skvělá zpráva pro český motorsport je, že tu jsou dva mladí kluci, kteří se s tím nemažou a dokáží zajet skvělé dílčí výsledky. Pak přijde konzistentnost a předpokládám, že se časem zapojí do soubojů o první místo."

Dominik Stříteský: "Ani jsem nevěděl, že jsme na Bystřičce zajeli druhý čas. Jedu jako včera, nehledím na výsledky a soustředím se na sžívání se s autem. S každým kilometrem se posouvám dál, učím se, je to zábava."

Erik Cais: "Po poměrně krušné noci, kdy jsem vypotil asi dva litry vody, je to trochu lepší. Pro mě je důležitější, že líp vnímám. Tělo bolí, ale hlava je na tom lépe. Ty kratší vložky mi dnes trochu pomáhají. Poličná v lesích je nádherná, snažil jsem se tam jet a snad to bylo vidět i na čase."

Jan Černý: "První RZ nebyla špatná, druhá spíš děsná a třetí se mi líbila, i když ne tak, jak bych si představoval. Jdeme ale dál. Kluci okolo nás jedou hodně rychle, i ti mladí. Je mi líto Adama, ale to se může stát. Nová zkouška je nádherná, ale ukrutně těžká. Bahno, štěrky, možná jsem to prodal až moc. Ale máme druhý průjezd a můžeme to zkusit znovu."

Miroslav Jakeš: "Dneska jsme spokojení. Ten včerejšek mrzí, těch dvacet vteřin se nedá stáhnou. dnes jsem na dvojce a na trojce chyboval v retardéru, dvakrát jsem zastavil Ale musím tlačit a někdy to nevyjde. Jede se pěkně, je super, že ti mladí kluci jedou s náma."

Albert von Thurn und Taxis: "Bylo to těžké. Byl jsem až moc opatrný. Na dvojce jsem měl krizi a pak jsem ztratil rychlost, hodně. Vůbec jsme nebyl spokojený se svým výkonem, i když podmínky byly náročné. Byla to ale krásná zkouška, skvělá novinka této rally. Velmi velmi těžká, uklouzaná, úzká. Ale první a třetí se mi líbily, na trojce jsem se snažil trochu zabrat, ale byl tam ten posyp, takže jsem musel dávat dost pozor. Budu spokojený, když udržíme svou pozici a zkusíme se ve druhé sekci zlepši."

Roman Odložilík: "Na Valašce mi to nikdy extra nešlo, navíc jsme ani netestovali, jen pár svezení tady v Kopřivnici. Kluci jedou hodně rychle, na trati je dneska spousta nečistot a to mi taky moc nesedí. Prostě jedu pomalu, nerad bych to někde zahodil. S první desítkou budu spokojený. Měli bysme jet rychleji, zkoušky jsou pěkné. U Poličné mám zvláštní pocit, před třiceti lety jsem tam jel s Octavií Touring Sport a tehdy jsem se těšil na kopec a že pojedu dolů, dnes už se bojím z kopce dolů."

Lukasz Kotarba: "Jelo se nám hezky. Na Poličné to hodně klouzalo, bylo potřeba nevyjet ze stopy, jinak to hrozilo výpadkem z trati. Jeli jsme v klidu ale docela rychle. Bystřička byla moc pěkná, rychlá a ukázali jsme, že dokážeme zajíždět konkurenceschopné časy. Uvidíme, co druhá sekce. Neměli jsme žádné potíže, trefili jsme se do pneumatik, spokojenost."

Adam Březík: "Udělal jsem hloupu chybu, pozdě jsem zahnul a auto se svezlo po předku. Bohužel jsme ale trefili strom a urvali kolo. Nebylo to ale určitě přemírou snahy. Z mé strany ty dosavadní časy byly překvapením, protože jsme si to prostě v autě užívali. Neměli jsme vlastně jinak ani žádné krize, vše bylo v pohodě."

René Dohnal: "Zvolili jsme relativně bezpečnou variantu obutí, které nebyla ideální na Bystřičku a na Juřinku. Měkký slick vzadu a středně tvrdý na předku. Na Poličné to bylo asi jedno. Měli jsme několik krizí, na Bystřičce nebyla žádná stopa a ten písek byl všude. Nějak jedu možná až moc opatrně, když myslím na body."

Wiliam Creighton: "První zkouška byla čistá, takže v pohodě. Druhá ale byla opravdu hodně zrádná, se spoustou bláta na trati. Nebyla tam prakticky žádná přilnavost. Trojka se mi moc líbila. Ale celkově to byl čistý průjezd sekcí. Rychlou pasáž na Bystřičce jsem si opravdu užil. Orsák tým dělá skvělou práci a auto je výborné, takže dál pracujeme na nastavení."

Daniel Polášek: "Věděl jsem, že mi Poličná nesedí. Chtěl jsem to jen projet a sbírat zkušenosti. Stáli jsme před startem, asi jsem se bohužel dost nesoustředil a v jedné zatáčce rozhodil geometrii o antikat, pak mě to koplo na brzdy a šli jsme do příkopu. Vypadl nám intercooler, ztratili jsme tlak v turbu. Bohužel jsme to nespravili, ale dojeli jsme až do servisu, tak to snad kluci zvládnou opravit."

Jan Vaškovič - tiskové středisko