Na virtuální Valašce dominovali Poláci


Mezi téměř šesti stovkami účastníků 1. KOWAX Valašská online rally ValMez 2020 uspěli polští závodníci. Vítězem se stal Tomek Wach, jenž startoval s vozem Citroën C4 WRC, následován krajanem Mariusem Chrascinou a nejlepším Čechem Markem Peterem.

Na virtuální Valašce dominovali Poláci

Pořadatelskému týmu KOWAX Valašské rally ValMez ve spolupráci s největší českou RBR komunitou NRC se podařil husarský kousek. Během velmi krátké doby zorganizovalo virtuální rally, zájem o ni, pak zcela předčil očekávání. Nejenže se registrovalo téměř sedm stovek účastníků (přesně 685), ale online Valaška zavítala do celého světa, téměř na všechny kontinenty. Kromě mnoha evropských zemí třeba i do Argentiny, Brazílie či Japonska. Nakonec se na startu objevilo 555 závodníků (250 dokončilo + 234 dokončilo díky superally / 71 nedokončilo). Nejvíce odstoupených, ať už z důvodu nehody nebo selhání techniky, přinesla RZ6 Semetín 2 - 21 jezdců.

V absolutním pořadí se na prvních šesti místech seřadili jezdci, kteří vsadili na bývalé speciály WRC značek Citroën a Ford. V první čtveřici byli klasifikováni tři polští „hráči“, neboť platforma „Richard Burns Rally“ je tam stále právě pro svou relativní reálnost velmi oblíbenou.

 „Ve světě RBR se pohybuji zhruba od roku 2010, kdy jsem objevil stránky českého pluginu. Loni na jaře jsem se rozhodl skončit s aktivním ježděním a prodal jsem volant. Ale po loňské Barum rally mi to nedalo, kolegové mě vyhecovali k návratu a pokračování v NRC.

Reálná rally je oproti simulátoru úplně jinde. Tady si člověk v klidu sedí doma a všechny vjemy se mu snaží přenést volant do rukou. V autě však na vás působí přetížení a to prostě ve hře nenasimuluje. Nikdy jsem ale v opravdovém rally autě nejel, takže být šest vteřin od svezení na sedadle spolujezdce, ještě k tomu ve speciálu R5, zamrzí…

V každém případě vidět ve startovce Mirka Jakeše, Vaška Pecha, Vojtu Štajfa, Ondru Bisahu, udělalo mě, virtuálovi, ohromnou radost. Celá Valaška přitáhla neskutečnou pozornost celé rally komunity a hlavně konkurenci, kterou na pluginu nepamatuju. Celé to všechno mělo náboj a pořadatelé to zvládli fakt dobře. Od technické podpory, streamů, přes rozhovory, tiskovky… prostě, byla to bomba. Všem, co se podíleli na přípravě tohoto podniku klobouk dolů, díky moc!“ pronesl v pomyslném cíli závodu nejúspěšnější český zástupce Marek Peter, jenž pravidelně navštěvuje rally podniky pořádané v okolí svého bydliště, baví ho i focení rally aut.

 

Závěr desítky už obsadily nejrychlejší „er pětky“, také v tomto případě se z prvenství radoval Polák Adrian Sadowski. Na deváté příčce figuroval nejrychlejší licencovaný jezdec, hodnocený v kategorii „Real“, Slovák Pavol Spišák. V rámci slovenského šampionátu se prohání po tratích s historickým vozem Lada VFTS. Loni se s bratrem Štefanem objevili v kategorii „Legend“ i na zlínské Star rally. Ze známějších jmen skončili těsně pod stupni vítězů bývalý slovenský mistr „dvoukolek“ Ján Kundlák a loňský vítěz domácího XTG Adam Cupu Dominik Stříteský.

„Vzhledem k situaci jsem byl rád, že se online Valaška zrealizovala, i když ´reál je reál´. Porovnat se to určitě nedá, ale právě RBR se posunula hodně daleko reálnému chování auta na závodní trati.

Richard Burns Rally jsme s bráchou Štefanem začali hrát někdy v roce 2008, celkem jsme se tomu věnovali aktivně, dokud jsme nezačali sami závodit. V té době jsme začali chystat první auto na amatérské závody, postupem se posouvali nahoru, takže se měnily priority a náš zájem o hru velmi rychle upadl.

Když jsem se zaregistroval k závodu, tak jsem chvíli laboroval, abych hru vůbec rozjel, když se to podařilo, pokračovali jsme důkladným nastavením auta. Některé tratě jsem poznal ještě z doby, kdy jsem hrál aktivně, některé úseky z reálného závodění. Další byly úplně nové. Sám jsem výsledkem překvapený, závod nabídl tvrdé souboje s jezdci, co to hráli i doposud hrají aktivně. Zároveň jsem byl rád, že se objevila zpátky i jména z doby ´2010´. Tím se vybavily pěkné vzpomínky na časy strávené u této hry. Závěrem děkuji za uspořádání tohoto závodu a každému přeji v této době hodně zdraví,“ okomentoval prvenství mezi licencovanými jezdci Pavol Spišák.

 

„Moc děkuji všem, kteří se do závodu přihlásili. Jsem rád, že i po 15 letech provozu komunita okolo našeho serveru takhle neskutečně funguje. A hluboce smekám před "pardály", kteří se nebáli poměřit s námi. Rozhodně se na trati neztratili!“ řekl k průběhu online Valašky správce cz pluginu Vašek Koral.

 

 

 

„Jsem nesmírně rád, jak celá akce od prvotní myšlenky až k samotnému průběhu neskutečně rostla. Chtěl bych poděkovat klukům z NRC, zejména Danu Šimkovi, Jakubu Hanzelkovi, Pepovi Kutějovi a Tomášovi Buriánkovi, bez nichž by celá akce byla nemyslitelná. Je super, že lidé jako třeba Tomáš Plachý a Jakub Hofbauer, ač naprostí profesionálové ve svých oborech, také nezištně celé akci věnovali spoustu času a energie. Samozřejmě děkuji i všem ostatním, kteří se na celé akci, ať už větší či i menší mírou podíleli.

Také bych chtěl poděkovat všem účastníkům a pogratulovat vítězům. Celá akce ukázala, že je v podstatě jedno, jestli posíláte své auto do ‘‘katu‘‘ v teple obýváku nebo v opravdovém lese. Emoce, radost a touha zvítězit je všude stejná. Věřím, že akce pobavila, zvedla nám všem náladu a možná i otevřela nové obzory. A o to šlo především...

Už v průběhu příprav jsme si řekli, že uděláme vše proto, aby nešlo jen o ojedinělý ´výkřik do tmy´, ale o začátek něčeho nového. Věřím, že tato soutěž určitě nebyla poslední. Mimo jiné jsme oslovili Autoklub ČR a projevili zájem uspořádat po dohodě s ostatními pořadateli MČR v této disciplíně. Již nyní máme spoustu nápadů do budoucna,“ okomentoval online Valašku její „duchovní otec“ Jaromír Tomaštík.

 

„Ještě před 14 dny bych si nedovedl představit, že něco podobného jako Valaška online půjde zorganizovat. Za vším stojí velký počet lidí, kteří se podíleli na zajištění závodu a bez kterých by to nešlo. Všem patří velký dík! Jen díky nim se podařilo v rámci RBR udělat něco nevídaného co se bude jen těžko překonávat. RBR je zpět a doufejme, že se jen tak na tuto legendární hru nezapomene,“ uzavřel zástupce komunity NRC Dan Šimek.

 

Konečné pořadí 1. KOWAX Valašská online rally ValMez

 1. WACH Tomek (PL - Citroën C4 WRC 2008) 40:27.84 (rychl. průměr 112,4 km/h)
 2. CHRASCINA Marius (PL - Ford Focus RS WRC 2006) + 2.94
 3. PETER Marek (CZ - Citroën C4 WRC 2008) + 5.86
 4. KLIMAS Adrian (PL - Ford Focus RS WRC 2006) + 9.50
 5. HONZEK Maty (CZ - Ford Focus WRC 2006) + 15.50
 6. JAROSEVSKY Jiří (CZ - Citroën Xsara WRC 2006) + 25.18
 7. SADOWSKI Adrian (PL - VW Polo GTI R5) + 29.08
 8. KUČERA David (CZ - Škoda Fabia R5 evo) + 33.67
 9. SPIŠÁK Pavol (SK - Škoda Fabia R5 evo) + 38.94 „R“
 10. LASKOWSKI Hubert (PL - Škoda Fabia R5 evo) + 40.72 „R“

 

Vítězové RZ: Wach 6, Zeťák 2

 

"Real"

 1. SPIŠÁK Pavol (SK - Škoda Fabia R5 evo) 41:06.78
 2. LASKOWSKI Hubert (PL - Škoda Fabia R5 evo) 41:08.56
 3. ZEŤÁK Dennis (SK - Ford Focus WRC 2006) 41:14.36
 4. KUNDLÁK Ján (SK - Škoda Fabia R5 evo) 41:26.29
 5. STŘÍTESKÝ Dominik (CZ - Škoda Fabia R5 evo) 41:59.11
 6. SPIŠÁK Štefan (Škoda Fabia R5 evo) 41:59.48
 7. ZBROJA Tomek (PL - Škoda Fabia R5 evo) 42:03.11
 8. WRÓBLEWSKI Kacper (PL - VW Polo GTI R5) 42:31.92
 9. BISAHA Ondřej (CZ - Hyundai i20 R5) 43:15.29
 10. OMELKA Zdeněk (CZ - Porsche 911 GT3 RS) 43:42.53

 

Vítězové jednotlivých tříd

RGT: OMELKA Zdeněk (CZ - Porsche 911 GT3 RS) 43:42.53

RC3: KANDLER Jan (CZ - Honda Civic Type R) 43:25.67

RC4: ANGELOVIČ Jakub (CZ - Ford Fiesta R2) 43:56.71

RC5: ORTEGA Antonio (E - Citroën DS3 R1) 49:21.45

 

Dámském poháru se nejlépe vedlo Ivetě Lekešové, která vsadila na vůz VW Polo GTI R5.

 1. Iveta Lekešová (125. místo v RC2)
 2. Zdeňka Mlčuchová (30. místo v RC4)
 3. Michaela Zajícová (34. místo v RC4)

 

KOWAX Valašská online rally ValMez 2020, tiskový servis