Na další „valašku“ do sbírky si brousí zuby lídr Kopecký


Na 38. KOWAX Valašské rally ValMez 2019 máme za sebou první sekci a ideální podmínky nepřinesly doposud žádná překvapení. V absolutním pořadí vede tovární posádka Jan Kopecký – Pavel Dresler a ve slovenském „mistráku“ jsou Václav Pech a Martin Koči v jedné vteřině.

Na další „valašku“ do sbírky si brousí zuby lídr Kopecký

Podle očekávání je na čele průběžného pořadí po první sekci tovární posádka týmu Škoda Motorsport, ale jejich náskok není zdaleka tak velký, jaký bychom čekali. Jan Kopecký s Pavlem Dreslerem (Škoda Fabia R5) zajeli všechny měřené úseky nejrychleji a mají situaci plně pod kontrolou. „Neměli jsme žádné problémy. Všechno funguje, jak má,“ spokojeně konstatuje úřadující mistr světa WRC2.

 

Mnohem zajímavější je to však za ním, kde zkušený Václav Pech (Ford Fiesta R5) a rychlý slovenský šampión Martin Koči (Škoda Fabia R5) svádějí tuhý boj na ostří nože. Rozdíl po úvodní sekci (45 km) je pouhých 0,8 vteřiny, kdy na dvou RZ byl rychlejší Pech, a poté dvakrát Koči. I proto jim patří druhá a třetí příčka v absolutním pořadí 38. KOWAX Valašská rally ValMez 2019.

 

„Moc se mi to líbí, usmívá se Pech. „Rychlostky jsou tady rychlejší. Jsem naprosto spokojenější s jízdou i fungováním auta.“ Pech s Uhlem vyhráli slovenský šampionát již v letech 2002, 2003 a 2007. Zdá se, že mají znovu deja vu a Slováci budou mít plné ruce práce odvrátit jejich choutky na titul. Třetí ve slovenském hodnocení je Grzegorz Grzyb (Škoda Fabia R5), který přiznal nevhodnou volbu obutí na celou první sekci. „Dnes na Pecha s Kočim nestačíme. Špatně jsme zvolili pneumatiky. Rozdíl je už dost velký, a tak se teď soustředíme na kontrolu své pozice a uvidíme, jak se to ještě vyvine.“ V absolutním průběžném pořadí je Grzyb na osmém místě.

 

Po úvodní čtvrtině soutěže se nám už pomalu začíná rýsovat rozložení startovního pole. Za suverénním Kopeckým jsou podle očekávání Pech s Kočim, kteří zase mají malý náskok před další skupinkou. Někde uprostřed je však na čtvrté pozici Jan Černý (Škoda Fabia R5). „Jsem rád, že jsme se znovu vrátili k Fabii. Velmi si to užívám. Na druhé RZ jsme měli hodiny a ztratili jsme trochu času. Celkově to však vypadá dobře. Obzvláště když je to první pořádná soutěž po dlouhé době se Škodou Fabia,“ pokyvuje hlavou Černý, za kterým jsou s odstupem Mareš (Škoda Fabia R5), Dohnal a Orsák (oba Ford Fiesta R5). „Trať je dost rychlá a místy je to už dost vytahané. Zvlášť když se přijíždí do vesnice, tak je to hodně šílené. Alespoň tak nám to připadá po dlouhé zimě. Asi se teď probouzíme ze zimního spánku. Budeme se snažit dál zlepšovat a nevyrobit nějaký problém,“ bere to s nadhledem Jan Dohnal.

 

V silné třídě 3 jsou na čele Pešl s Juřicou o téměř půl minuty před Hrobským se Štěpánem (oba Mitsubishi Lancer). Třetí je Slovák Tomáš Konečný (Subaru WRC), který vede slovenský mistrák. „Udělali jsme několik malých technických chyb, které vyplynuly z neznalosti tratě, ale celkově jsme spokojení. Myslím, že jsme správně zvolili pneumatiky a měli jsme všechno pod kontrolou,“ hodnotil po první sekci svůj výkon Konečný, který navzdory neznalosti trati zaostává za druhým Hrobským jen o 8 vteřin!

 

Odpoledne pokračuje 38. ročník Valašské rally druhou sekci (50 km), kde se ke třem dopoledním úsekům přidá i téměř šestikilometrová speciálka na polygonu Tatra.

 

38. KOWAX Valašská rally ValMez, tiskový servis

Luboš Kašický, Evžen Gargulák