K trati JANČA - Valašské rally Valmez i s permanentkouAlfou a omegou pořadatelského týmu je při JANČA – 36. Valašské rally Valmez 2017 bezpečnost. Právě o bezpečnosti se hodně mluvilo i při tiskové konferenci Autoklubu České republiky v Praze před zahájením TrueCam MČR v rally 2017, ve stejném duchu přistupuje k přípravám předseda organizačního výboru valašské automobilové soutěže Jaromír Tomaštík.

Valašská Rally - Štramberk

Prioritou pořadatelského týmu je zajištění bezpečnost diváků, a samozřejmě i soutěžních posádek.

U diváků nám mimo jejich fajn zážitků jde také o to, aby měli neustále na paměti, že rallysport je sice nádherná motoristická diciplína, ale dokáže být i nesmlouvavě drsná a krutá. Zvláště při nerespektování těch nejzákladnějších bezpečnostních pravidel. S těmi se fanoušci mohou seznámit prostřednictvím bezpečnostních videí na kanále youtube AČR, stejně jako v oficiálním programu a letácích, které jako pořadatel Valašky vydáváme,“ pověděl organizační šéf letošní Valašky.

Právě samotní pořadatelé jsou v tomto směru velmi aktivní. Už při přípravě rychlostních zkoušek se snažili vybrat pro sledování taková místa, která se ukazují s ohledem na rally jako nejbezpečnější. „Kromě kopřivnického areálu, kam se snažíme nalákat maximum fanoušků rally, máme připraveno na dalších měřených testech celkem jedenáct klasických diváckých míst a dvě divácké arény. Na ně bych rád upozornil a do jejich prostor fanoušky pozval. Jedna je umístěna na známém místě, na parkovišti pod přehradní nádrží Bystřička. V programu soutěže bude v nedělní etapě, při rychlostní zkoušce stejného názvu Bystrička. Obdobný areál vytváříme pro diváky u Muzea řeznictví ve Valašském Meziřící – části Krásno, na valašskomeziříčské příměstské části RZ Juřinka. Ta je na programu rovněž v neděli,“ přiblížil Jaromír Tomaštík pořadatelské aktivity směrem k divákům.

 

S tím souvisí i jedna novinka. Pořadatel JTRT pro s.r.o. se nakonec rozhodl vyslyšet přání „skalních fanoušků“ rallysportu a pro ně bude v prodeji na vybraných místech permanentka v ceně 200,- Kč.

Vzhledem ke změnám v legislativě, zavádění EET jsme původně neměli v úmyslu jít cestou permanentek, ale nakonec jsme po tlaku skalních fanoušků jak na mou osobu, tak organizační štáb ( :-) ) změnili názor a pro ty, kteří budou chtít vidět soutěžní posádky na více rychlostních zkouškách, ji nakonec připravíme,“ říká Jaromír Tomaštík. Zároveň na tyto fanoušky rallysportu apeluje: „Rychlostní zkoušky často vedou v obydlených oblastech, proto chci všechny návštěvníky Valašky požádat o dodržování dopravních předpisů, zejména dodržování maximální povolené rychlosti ve všech obcích, kudy budou k tratím rychlostních zkoušek přijíždět. Tímto svým chováním nám můžete pomoci do dalších vyjednávání o podobě Valašské rally v blízké budoucnosti.“


Permanentky budou v pátek 24. 3. v prodeji na administrativní přejímce v areálu Autocentra Lukáš, na ředitelství ve Valašském Meziříčí (v pátek v rámci slavnostního startu v blízkosti startovní rampy a rovněž v sobotu) a dále na všech přístupových místech k trati Valašské rally, hlavně na komunikacích k diváckým místům.


Pokud jde o bezpečnost soutěžních posádek na tratích rychlostních zkoušek, ani tady nenechal pořadatel letošní Valašky nic náhodě.

V případě rychlostních testů mimo kopřivnický areál čeká na posádky množství vymezených průjezdů a retardérů. Počet těchto prvků čítá kolem čtyř desítek. Nepůjde nám jen o to, aby soutěžící nepřekročili povolený rychlostní limit, ale i v tomto směru nám zejména půjde o bezpečnost obecně. K tomu napomůže i činnost devětadvaceti pořadatelů na pozici tzv. radiobodu. Tito lidé jsou připraveni v případě nutnosti bezprodleně upozornit na vzniklou situaci bezpečnostní dispečink rally, a tak přijmout v podstatě okamžitě taková opatření, která okolnosti na trati erzety vyžadují,“ doplňuje předseda organizačního výboru JANČA – 36. Valašské rally Valmez 2017 Jaromír Tomaštík.

Informačním kanálem JANČA – 36. Valašské rally, úvodního podniku TrueCam MČR v rally 2017, je internetová stránka www.valasskarally.cz. Zde mohou fanoušci najít podrobnější informace k jednotlivým rychlostním zkouškám, včetně popisů diváckých míst.

Informace k soutěži se postupně objevují i na facebookovém profilu Valašská Rally Valmez.

 

JANČA - 36. Valašská rally, tiskový servis

Dušan Póč, Tomáš Plachý