Co znamená cyklopiktokoridor aneb S Valašskou podle pravidel


Doprovodný program KOWAX Valašské rally ValMez je v plném proudu. Po zkušebních testech na základních školách ve Valašském Mezižící pokračoval soutěžní projekt "S Valašskou podle pravidel" na Zámku Žerotínů, kde se žáci 2., 4., 6. a 8. tříd zúčastnili besedy se zástupci BESIPu, Policie České republiky a integrovaného záchranného systému. Program moderoval herec a automobilový jezdec David Suchařípa.

Co znamená cyklopiktokoridor aneb S Valašskou podle pravidel

Dříve než vyzkoušeli nepřímou masáž srdce a prohlédli si vyprošťovací techniku hasičů, zhlédli dva animované filmy o bezpečnosti v dopravě a zatleskali vítězům soutěže ve znalosti pravidel silničního provozu. Odborníci jim vysvětlili, co znamená krkolomný výraz „cyklopiktokoridor“ a že ve větších městech se s tímto označením trasy cyklistů v jízdním pruhu pro auta mohou klidně setkat. Čtyřikrát během dvou dnů žáci valašskomeziříčských základních škol téměř zaplnili velký sál zámku Žerotínů, kde probíhala akce "S Valašskou podle pravidel".

„Dověděl jsem se nové věci o tom, jak se mám chovat na kole. A překvapilo mě, že chodec je i člověk, který vede motorku nebo jede na invalidním vozíku. To jsem netušil,“ přiznává šesťák Maroš Matuštík ze Základní školy Šafaříkova.

Úkolu rozšířit povědomí dětí o správném chování v dopravě se tradičně ujali pořadatelé Valašské rally. „Snažíme se dělat osvětu v co největší míře a co nejatraktivnějším způsobem,“ říká předseda organizačního výboru soutěže Jaromír Tomaštík a dodává, že i závodní posádky musejí během přejezdů mezi rychlostními zkouškami dodržovat pravidla silničního provozu. Jejich znalost patří podle moderátora akce, herce a automobilového jezdce Davida Suchařípy v dnešním světě k základnímu vzdělání. „Na závodech sice jezdíme rychle, ale jen na uzavřených a zabezpečených tratích. A že při tom riskujeme? To je součást našeho sportu,“ dodává.

Text a foto: Josef Beneš