Po RZ 2 nejrychlejší Gryazin, Pech skončil


Po první sekci letošní Kowax Valašské rally ValMez 2021 figuruje v čele průběžné absolutní klasifikace ruský pilot Nikolaj Gryazin s Volkswagenem Polo Gti R5, o 3.5 vteřiny před Janem Kopeckým na škodě Fabia Rally2 Evo. Třetí příčka patří Filipu Marešovi, který stejně jako Kopecký startuje s mladoboleslavským soutěžním speciálem.

Po RZ 2 nejrychlejší Gryazin, Pech skončil

Za čtvrtým Janem Černý jsou v těsném závěsu talentovaní mladíci, jmenovitě Adam Březík a Dominik Stříteský, za nimi pak ve výsledkové listině figuruje Erik Cais. Desítku nejlepších uzavírají Miroslav Jakeš, který podle svých slov netrefil ideální obutí, Albert von Thurn und Taxis a Věroslav Cvrček.

O jedno z největších překvapení se hned na první rychlostní zkoušce postaral Václav Pech, když poškodil kolo svého Fordu Focus WRC. Úřadující domácí šampion se tak musel se soutěží předčasně rozloučit.

Hodnocení vozů s jednou poháněnou nápravou zatím jasně ovládá René Dohnal na Peugeotu 208 Rally4, který zajel nejlepší čas na obou odjetých zkouškách. Druhý je aktuálně nováček na valašských tratích, Wiliam Creighton a třetí místo náleží Danielu Poláškovi.

Ohlasy jezdců po RZ 2

Jan Kopecký: "Na trati bylo sucho, jen pár zatáček je s blátem a vodou, jinak to šlo. Samozřejmě je tam spousta posypového materiálu, ale ten je suchý. Nikolaj byl rychlý, ale podle mě to má naučené z onboardů, při Barumce mi snad říkal, že trénuje Semetín na simulátoru. To je ta mladá generace, já na ty onboardy nemám tolik času a nechci jet zpaměti. Na první zkoušce jsem jel po startu trochu opatrněji, optimálně jsem se rozjel až ve druhé polovině. Auto funguje dobře, maximálně nějaké drobnosti. Uvidíme co počasí, doufejme že se trefíme do předpovědi."

Nikolaj Gryazin: "Nebylo to zlé, ale prostě tak jako když jste někde poprvé. Hlídal jsem si zrádná místa a neriskoval. Na některých místech jsme zkoušeli jet naplno, ale bylo vidět, že občas jsme mohli jet rychleji a posunout i brzdné body. Na druhé zkoušce jsme trochu chybovali, ale nic dramatického. Myslím, že druhý průjezd bude zábavnější. V rámci přípravy na Chorvatsko jedeme stejné pneumatiky jako na mistrovství světa."

Filip Mareš: "Zatím jsem spokojený, ztráta na kluky před námi není nijak obrovská. Nikolaj na nic nečeká, jede se rychle a i my se musíme snažit, abychom se udrželi v kontaktu. Není to lehké, hlavně Lešná je zrádná. Retardéry i antikaty jsou za mě v pohodě, je to stejné jako v tréninku. Do druhých průjezdů hlavně uděláme nějaké změny v rozpisu, na autě jen nějaké drobnosti, jsem spokojen jak funguje."

Jan Černý: "Shakedown jsem nejel, protože je specifický a nechtěl jsem se nějak nervovat. Je to tu jiné než na rychlostních zkouškách. Rozkoukávám se, s autem jsem měl jeden testovací den na vodě a bahně, takže zdejší podmínky jsou jiné. Navíc jedeme nové pneumatiky, takže jsem takový opatrný. Ale je to dobré, budu spokojený, když budeme pomalu přidávat. Auto i pneu fungují, je to o mně abych zrychlil."

Jindřiška Žáková: "Rozjezd byl docela dobrý, ale máme tam rezervy. Na trati bylo spousta štěrku a bláta, takže máme dopsaných dost změn. Uvidíme, jak nám to půjde ve druhém průjezdu."

Martin Vlček: "Už na první erzetě mi dvakrát zhasnul motor a nemohl jsem nastartovat. Nechal jsem tam strašně moc. Na druhé vložce jsem v lese vylomil kus kola, ale naštěstí to neuteklo. Už jsem vyděšený dost, ale snad máme vše špatné za sebou. V lese bylo bláto a na poměrně přehledných úsecích spousta zbytků zimního posypu, zaregistrovali jsme i vodu z hor jak taje sníh a teče to dolů."

Miroslav Jakeš: "Zvolil jsme asi moc měkká kola, hned po startu se mi to vozilo a trochu jsem znejistěl. Na Lešné jsem do toho chtěl jít víc, ale hned jsem trochu vyjel do lesa, i když se nic nestalo. Musíme trochu zrychlit, zkusím dát tvrdší gumy nebo získat víc jistoty. Nečistot na trati je dost, ale nic hrozného. Jsme na začátku, snad to bylo těmi pneumatikami, musel jsem dřív brzdit a reagovat."

Adam Březík: "Je to zábava, nás to baví. Nikdy jsem tady nebyl, tak jsem byl plný očekávání. První vložky jsou hodně záživné, do cíle jsme přijeli s úsměvem na tváři. Auto funguje hezky, jsme spokojení a nebudeme nic měnit. Na druhých průjezdech zkusíme trochu zrychlit na některých místech, ale jen tak, aby to bylo bezpečné a dovezli jsme to do cíle. Na začátku Lešné bylo hodně nečistot, ale naštěstí jsme minulý týden test, který byl na ještě horších podmínkách, tak nás to nepřekvapilo a měli jsme dobře připravený rozpis."

Dominik Stříteský: "Užíváme si to hodně, každý kilometr s tímto autem je zážitek. Teprve to auto dostávám pod sebe, učím se, kam mě to pustí a co si můžu dovolit. Ještě je hodně co zlepšovat. Na začátku Lešné byla spousta nečistot, najeli jsme tam na ostrý kámen a udělali pomalý defekt. Naštěstí se nic moc hrozného nestalo a dojeli jsme to v pořádku. Jsou to nádherné vložky."

Roman Odložilík: "Tratě jsou rychlé, sem tam je něco vytaháno. Je to zajímavý rozjezd po přestávce. Máme trochu problém s autem, jsou tam nové pružiny, tak musíme poladit setup. Musíme s tím něco udělat, aby se to zlepšil. Kluci jedou hodně rychle, hlavně ti mladí překvapují.

Łukasz Kotarba: "Na první zkoušce se nám jelo výborně, užil jsem si to, ale na druhé nás překvapila spousta bláta. Na jednom místě jsme šli mimo trať, na to jsme nebyli připravení. Ale celkově je to pohoda, zkusíme se podívat na nastavení zavěšení, jestli uděláme drobné změny. Jsme spokojeni i s výběrem pneumatik."

René Dohnal: "Z mého pohledu to byly krásné erzety, ale hodně zrádné. Hukvaldy jsme se snažili projet v klidu na nových gumách Pirelli, které jsme ještě nejeli. Po půl roce mimo auto se sžívám zase se závodním tempem. Časem jsem překvapený, máme v autě nový restriktor, který nám sem dali, ale proti minulému roku jsem to skoro nepoznal. Na Lešné to bylo zrádné, hodně vytaháno, myslel jsem několikrát, že máme defekt, tak jsem po každé zatáčce trochu čuchal, jestli tam je nebo ne. V jedné vesničce jsme viděli měnit kolo Honzu Dohnala. Koncentrovali jsme se na sebe, moc jsme netlačili, ale výsledné časy jsou v pořádku. Honzy Dohnala je mi líto, ale doufám, že si spolu zazávodíme aspoň na jednotlivých erzetách."

Daniel Polášek: "Na první rychlostce jsme se snažili, bylo to dokonalé, bohužel na té druhé, na uskákaném rychlém, tam mně to nesedlo. Podle mě nebylo až tak moc vytaháno, tím, že poslední dva dny nepršelo je to, myslím, docela dobré. Bordel byl jen ve stínu v lese, ale jinak to není tak hrozné. "

Wiliam Creighton: "Je to pro mě dobrá zkušenost. Pro mě je to tady něco úplně nového, musím si trochu zvykat, ale moc mě to baví. Na druhé zkoušce bylo hodně nečistot, myslím, že druhý průjezd bude dost nevypočitatelný. V nastavení auta uděláme menší změny, abychom se cítili víc v pohodě, ale jinak jsme se celkem trefili. Není to tu tak moc uskákané jako v Irsku, ale pořád je těch skoků a horizontů dost. Je to ale fajn a užíváme si to."

Evžen Gargulák, Jan Vaškovič - tiskové středisko